Νικητής ο Ολυμπιακός στον πρώτο τελικό των πλέι οφ μπάσκετ

Ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών της Μπάσκετ Λιγκ. Όπως αναμενόταν νίκησε τον Παναθηναϊκό με 74-61, σε ένα ματς που τις εντυπώσειςαρνητικές – «έκλεψαν» οι «πράσινοι». Έβλεπαν το καλάθι σαν το μάτι της βελόνας στην πρώτη περίοδο (23-4) δημιουργώντας αρνητικό ρεκόρ σε ντέρμπι.

Κι ο Ολυμπιακός παρά τη νίκη του δεν ικανοποίησε. Προσαρμόστηκε στην παρουσία των αντιπάλων του και απλά έφθασε τη νίκη χωρίς να εντυπωσιάσει.

Από τα ατού του Παναθηναϊκού μόνο ο Παπαπέτρου κατάφερε να βρει το δρόμο προς το καλάθι.

Στη δεύτερη περίοδο οι «πράσινοι» προσπάθησαν να μαζέψουν τα…ασυμμάζευτα και το ημίχρονο έκλεισε με 38-20.

Ίδια εικόνα και στην τρίτη περίοδο με τους «ερυθρόλευκους» να «χτυπάνε» τους αντιπάλους τους σε άμυνα και επίθεση (55-38) με μοναδική «είδηση» τους δύο πρώτους του Νέντοβιτς, έπειτα από εννιά άστοχα σουτ…

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Πουρσανίδης Γ., Πιτσίλκας

Δεκάλεπτα: 23-4, 38-20, 55-38, 74-61

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (1/5 σουτ, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 6 (2/10 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φαλ 14 (6/6 δίποντα, 2/3 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βεζένκοβ 12 (4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 8 (2), Λούντζης, Λαρεντζάκης 7 (1), Σλούκας 16 (1/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μάρτιν 4, Πρίντεζης, Ζαν-Σαρλ, ΜακΚίσικ 5 (1)

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Σίβα 5 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Παπαγιάννης 6 (3/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Παπαπέτρου 13 (1/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κασελάκης 2, Νέντοβιτς 9 (3/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μέικον (6 ασίστ), Μποχωρίδης, Γουάιτ 13 (2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Έβανς 11 (2/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 11 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 2 (1/7 σουτ)

Ομαδικά στατιστικά

Ολυμπιακός: 19/36 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 6/10 βολές, 46 ριμπάουντ (34 αμυντικά – 12 επιθετικά), 18 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 14 λάθη

Παναθηναϊκός: 14/42 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 3/8 βολές, 38 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 12 επιθετικά), 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 14 λάθη

Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων το βράδυ της Τρίτης (21.00).