Κύπελλο Ελλάδας: Πρόκριση για τον Παναθηναϊκό στην… ατελείωτη νύχτα των πέναλτι (7-6)

Θα μείνει στην ιστορία το ντέρμπι του Ολυμπιακού με τον Παναθηναϊκό για την πρόκριση στον προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας. Όχι για τη ποιότητα του ματς (0-0 ο κανονικός αγώνας και η παράταση), αλλά για το μαστίγωμα νεύρων στη διαδικασία των πέναλτι όπου οι «πράσινοι» νίκησαν με 7-6.

Μοιραίος για τον Ολυμπιακό ο Καμαρά που έστελε την μπάλα άουτ στο κρίσιμο τελευταίο πέναλτι.

Καμαρά άουτ

Στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα οι δύο ομάδες έπαιξαν επιφυλακτικά. Η ισορροπία τρόμου με το 1-1 του πρώτου ματς οδήγησε τους παίκτες σε παιχνίδι κέντρου και τακτικής. Η κάθε ομάδα προσπαθούσε να αξιοποιήσει στιγμιαίες αδυναμίες της αντιπάλου για να δημιουργήσει ευκαιρίες.

Ο Τερίμ στα μέσα του β’ ημιχρόνου προσπάθησε, και τα κατάφερε, σε μεγάλο βαθμό, να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα και τη μεσαία γραμμή την ώρα που οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν να γίνονται απειλητικοί.

Ακόμα και στα τελευταία λεπτά του α’ μέρους της παράτασης όταν οι «ερυθρόλευκοι» κυνήγησαν το γκολ ο Τούρκος τεχνικός χρησιμοποίησε σέντερ φορ τον νεοαποκτηθέντε στόπερ Ακαϊντίν!

Πρωταγωνιστές και οι δύο τερματοφύλακες. Τόσο ο Πασχαλάκης, όσο και ο Λοντίγκιν κατάφεραν να σταματήσουν επικίνδυνες επιθέσεις με προϋποθέσεις για γκολ.

Χαρακτηριστικό είναι ότι ο Ολυμπιακός είχε μόλις 7 τελικές σε 98′ παιχνιδιού (μόλις δύο προς την εστία), ενώ ο Παναθηναϊκός είχε λιγότερες τελικές (6), αλλά μια περισσότερη (3) προς την εστία.

Διαιτητής: Ντένις Γιόχαν Χίγλερ (Ολλανδίας)

Βοηθοί: Φαν Ζούλιεν Γιουστ Μάαρτεν, Χενκ Ντιόν Φίκερτ (Ολλανδίας)

4ος: Αριστοτέλής Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)

VAR: Πάουλους Ουμπέρους Μαρτίνους φαν Μπέκελ (Ολλανδίας), AVAR: Βασίλειος Νικολακάκης (Λασηθίου)

Κίτρινη: 27′ Καμαρά, 70′ Ποντένσε, 97′ Έσε – 4′ Μπερνάρ, 104′ Μαντσίνι, 109′ Πέρεθ.

Ολυμπιακός (Καρβαλιάλ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ντόη, Μπιανκόν (115′ Ιμπόρα), Ορτέγκα, Έσε (100′ Καρβάλιο), Αλεξανδρόπουλος (63′ Ποντένσε), Καμαρά, Μασούρας (91′ Γιόβετιτς), Φορτούνης (115′ Βρουσάι), Ναβάρο (106′ Μάρτινς).

Παναθηναικός (Τερίμ): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Αράο, Γεντβάι , Χουάνκαρ (96′ Μλαντένοβιτς), Κώτσιρας, Βιλένα (66′ Πέρεθ), Μαντσίνι (106′ Σέκενφελντ), Μπερνάρ (66′ Ζέκα), Βέρμπιτς (97′ Αϊτόρ), Σπόραρ (106′ Ακαϊντίν)