«Έσπασε» την έδρα του Ολυμπιακού η Φενέρ και 1-1 ραντεβού στην Πόλη

Η Φενέρμπαχτσέ ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των αγώνων με νίκη 82-78, με τον Ολυμπιακό και μεταφέρει τους αγώνες στην Πόλη την Τετάρτη και την Παρασκευή με στόχο ισάριθμες νίκες που θα της δώσουν το εισιτήριο για το φάιναλ φορ.

Ο Ολυμπιακός από την πλευρά του χρειάζεται μία, τουλάχιστον, νίκη στην Πόλη για να δώσει ματς – τελικό στο ΣΕΦ διεκδικώντας την πρόκριση.

Το ματς, ουσιαστικά κρίθηκε στις δύο άστοχες βολές του ΜακΚίσικ στο 1’11 πριν το τέλος. Μέχρι τότε οι «ερυθρόλευκοι» είχαν το απίστευτο 21/23 εύστοχες βολές. Όμως ο Αμερικάνος βρήκε στην πρώτη σίδερο και στη δεύτερη αστόχησε, το σκορ έμεινε στο 76-77. Λίγο αργότερα νέα άστοχη προσπάθεια από τον Βεζένκοβ και απάντηση από τον Ντόρεσεϊ (76-80).

Δεν ήταν καλός ο Ολυμπιακός. Βασικοί του παίκτες έμειναν μακριά από τον καλό τους εαυτό, αλλά και η Φενέρ με τη σειρά της έπαιξε με μυαλό και υπομονή. Είχε και πείσμα, το αποδεικνύουν τα 15 επιθετικά ριμπάουντ που κέρδισε στη διάρκεια του ματς.

Κι όμως οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς, ο Γουόκαπ… έσβησε τον Ντόρσεϊ, ενώ ο Φαλ ήταν κυρίαρχος στην άμυνα και τον Κάναν να συνεχίζει εκεί που έμεινε στο προηγούμενο ματς, με την πρώτη περίοδο να κλείνει με το εντυπωσιακό 24-10. Η εικόνα διαφοροποιήθηκε στη συνέχεια. Με τον Έντουαρντς στο παρκέ η Φενέρ κατάφερε να ψαλιδίσει τη διαφορά. Ξεκίνησε την περίοδο με σερί 8-0, στο 28-20, ο Μπαρτζώκας πήρε τάιμ άουτ, η κατάσταση έδειξε να βελτιώνεται αμέσως μετά με τρίποντο του Πίτερς (31-20, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο Μπολομπόι εκτός κλίματος και οι Κάναν και Μπλακ με δύο φάουλ, η κατάσταση έγινε δύσκολη, αλλά ελεγχόμενη. Ο Μόντλεϊ με γκολ φάουλ μείωσε τη διαφορά στους τέσσερις (34-30) για να κλείσει το ημίχρονο με 37-34.

Με τη βασική του πεντάδα ξεκίνησε την τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός και αρχικά πήρε διαφορά ασφαλείας (43-36). Μόνο που στην πορεία κάτι η ευστοχία του Έντουαρντς κάτι οι αδυναμίες σε ευστοχία και δημιουργικότητα που εμφανίστηκαν έδωσαν δικαιώματα στη Φενέρ να κρατήσει χαμηλά τη διαφορά. Το ματς έγινε ντέρμπι, οι Κάναν και Φαλ συμπλήρωσαν τρία φάουλ ανεβάζοντας τον δείκτη δυσκολίας.

Δεν έλειψαν και τα… παρατράγουδα. Ο Τάκης Τσουκαλάς έβρισε τον Νικ Καλάθη, οι διαιτητές διέταξαν να απομακρυνθεί ο οπαδός, ο Ντόρσεϊ σημείωσε πόντο μετά από 68′ αγώνων με τον Ολυμπιακό. Ευστόχισε και στις τέσσερις βολές που κέρδισε και η περίοδος έκλεισε με ένα εκπληκτικό τρίποντο του Βεζένκοβ (56-51) με επί μέρους σκορ 19-17.

Διαιτητές: Λοτερμόσερ, Γιαβόρ, Βίλιους

Δεκάλεπτα: 24-10, 37-34, 56-51, 78-82

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 9 (4/7 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη), Κάναν 6 (2/2 τρίποντα), Λαρεντζάκης, Φαλ 7 (2/3 δίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σλούκας 18 (5/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Βεζένκοβ 18 (2/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 11/11 βολές, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 4, Μπόλομποϊ 2, Πίτερς 6 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Μπλακ, ΜακΚίσικ 8 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/3 βολές).

Φενέρμπαχτσε (Ιτούδης): Μότλι 15 (6/10 δίποντα, 3/4 βολές), Μπίρσεν, Έντουαρντς 16 (4/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/3 βολές), Μαχμούτογλου 2, Χέιζ 15 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπιμπέροβιτς, Πιέρ 9 (3/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζεκίρι 1, Γκούντουριτς 8 (1), Ντόρσεϊ (2/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Καλάθης 8 (4/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Αντετοκούνμπο.

Ομαδικά στατιστικά

Ολυμπιακός: 18/26 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 21/25 βολές, 35 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 7 επιθετικά), 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 14 λάθη.

Φενέρμπαχτσε: 22/45 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 17/22 βολές, 42 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 21 επιθετικά), 21 ασίστ, 6 κλεψίματα, 7 λάθη.