Παναθηναϊκός: Σκούπισε τον Ολυμπιακό, νίκη και στο ΟΑΚΑ με 85-80

Το έκανε και πάλι ο Παναθηναϊκός! Μετά τη νίκη του ΣΕΦ στον α’ γύρο της Μπάσκετ Λιγκ (66-54), την επανέλαβε και στο ΟΑΚΑ (85-80) αποκτώντας το πλεονέκτημα της έδρας στον γ΄ γύρο του πρωταθλήματος.

Οι «πράσινοι» ήταν κυρίαρχοι σε όλη τη διάρκεια του ντέρμπι. Αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι είχαν μια σειρά παικτών που έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης. Ο Ναν, ο Γκραντ, ο Μήτογλου, ο Γκριγκόνις, ο Λεσόρ νίκησαν κατά κράτος τους αντιπάλους τους. Άναψε κσι πάλι το ματς στο τέλος, αλλά και σε αυτή την περίπτωση πήγε να το… χάσει ο Παναθηναϊκός!

Αντίθετα ο Ολυμπιακός είδε τα «βαριά χαρτιά» του να μη βρίσκονται σε καλή μέρα. Ο Μιλουτίνοβ χρεώθηκε νωρίς δύο φάουλ και αργότερα τραυματίστηκε, ο Γουόκαπ φάνηκε στην τελευταία περίοδο, ο Παπανικολάου είχε καλές, αλλά και άσχημες στιγμές. Κρατήθηκε όμως σε επαφή με το σκορ με την απόδοση, απρόσμενα καλή για πολλούς, από τους Πετρούσεβ και Γκος. Μόνο που ο Σέρβος εγκατέλειψε και αυτός το παρκέ στα 33,5 λεπτά με πέντε φάουλ.

Το ματς έγινε ντέρμπι μλόνο στα τελευταία λεπτά, στο τελευταίο λεπτό σωστότερα, όταν οι «πράσινοι» έχασαν δύο επιθέσεις με τον Ναν, η πίεση του Ολυμπιακού έφερε αποτέλεσμα και 33,1 δευτερόλεπτα πριν το τέλος το σκιορ έγινε με τρίποντο του Πίτερς 80-79!

Ο Λαρεντζάκης έκανε φάουλ στον Γκραντ που ενώ πήγε στη γραμμή με 7/9 στις ελεύθερες βολές, έχασε την πρώτη (81-79). Απάντηση με τον ίδιο τρόπο κι από τον Πανθηναϊκό με τον Γκος να ασχοχεί και αυτός στην πρώτη βολή (81-80). Αντίθετα το φάουλ που έφερε τον Γκριγκόνις στις ελεύθερες βολές ευστόχησε και στις δύο (83-80). Οι «ερυθρόλευκοι» στα δέκα τελευταία δυτερόλεπτα αναζητούσαν ένα τρίποντο για να πάνε το ματς στην παράταση. Το κλέψιμο του Καλαϊτζάκη στην πάσα του Γουόκαπ και το φάουλ του Παπανικολάου ουσιαστικά έδωσαν τέλος στο ματς. Ο Καλαϊτζάκης ευστόχησε και στις δύο βολές διμορφώνοντας το τελικό 85-80.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο, δεν άφησε περιθώρια στον Ολυμπιακό να κάνει τιο παιχνίδι του. Με κινητήριο μοχλό τον Γκριγκόνις κατάφερε να φτάσει τη διαφορά στο «+14» (20-6). Ο Μπαρτζώκας πέρασε στον αγώνα τους Πετρούσεβ και Μπραζντέικις που κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά. Στο ίδιο διάστημα ο Λεσόρ έφθειρε τον Μιλουτίνοβ που τον χρέωσε με δύο φάουλ και τον υποχρέωσε να αποσυρθεί στον πάγκο.

Οι Πετρούσεβ και Γκος, όχι μόνο κράτησαν τον Ολυμπιακό μέσα στο παιχνίδι, αλλά από τα μέσα της περιόδου κατάφεραν να καλύψουν τη διαφορά των 14 πόντων δίνοντας στην ομάδα τους το επιμέρους σκορ (24-21), αφήνονταν μεν το προβάδισμα ημιχρόνου στους «πράσινους» αλλά με μόλις δύο πόντους διαφορά (44-42).

Ο τραυματισμός του Μιλουτίνοβ στο23′ προσέθεσε ένα ακόμα πρόβλημα στον Ολυμπιακό. Ο Σέρβος των «ερυθρόλευκων» έχασε τον βηματισμό του όταν μπερδεύτηκε με τον Παπανικολάου.

Την ίδια στιγμή που αποχωρούσε από το γήπεδο ο Σέρβος βρισκόταν στα αποδυτήρια και ο
Κώστας Σλούκας του Παναθηναϊκού που αισθάνθηκε ενοχλήσεις στον προσαγωγό.
Στον αγωνιστικό τομέα ο Ντίνος Μήτογλου έγινε ο οδηγός του Παναθηναϊκού στο σκοράρισμα, αλλά και στις μάχες στον αέρα, οδηγώντας την ομάδα του στην επικράτηση της γ’ περιόδου με επιμέρους σκορ 19-12 και συνολικό 63-54.

Διαιτητές: Τσαρούχα, Συμεωνίδης, Πιτσίλκας

Δεκάλεπτα: 23-18, 44-42, 63-54, 85-80

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Γκραντ 19 (4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 8/11 βολές, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Ναν 16 (5/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ασίστ), Λεσόρ 11 (4/7 δίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Γκριγκόνις 18 (2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5/5 βολές), Μήτογλου 13 (5/7 δίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 2 (2/2 βολές, 2 κλεψίματα), Σλούκας (0/4 σουτ), Παπαπέτρου, Αντετοκούνμπο 4, Ερνανγκόμεθ 2 (4 ριμπάουντ).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 11 (4/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Κάναν 2, Παπανικολάου 5 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη), Πίτερς 14 (4/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μιλουτίνοβ 4, Γουίλιαμς-Γκος 16 (4/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Λαρεντζάκης 6 (2/4 τρίποντα), Μήτρου-Λονγκ, Μπραζντέικις 4, Πετρούσεβ 18 (5/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Ομαδικά στατιστικά

Παναθηναϊκός: 23/40 δίποντα, 5/21 τρίποντα, 24/31 βολές, 30 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 12 επιθετικά), 11 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 11 λάθη, 16 φάουλ.

Ολυμπιακός: 22/37 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 12/14 βολές, 32 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 10 επιθετικά), 20 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 17 λάθη, 25 φάουλ.