Χωρίς Ναν δεν έχει πάρτι – Η Μακάμπι νίκησε τον Παναθηναϊκό με 90-75

Ο Παναθηναϊκός πήγε στο Βελιγράδι για τη νίκη στον αγώνα με την «ξενητεμένη» Μακάμπι για δύο λόγους. Ο πρώτος να συνεχίσει το σερί του, να μείνει 4ος στη βαθμολογία και το κυριώτερο, να εξασφαλίσει την υπεροχή σε περίπτωση ισοβαθμίας (είχε χάσει στο ΟΑΚΑ στην παράταση). Δεν τα κατάφερε. Οι ισραηλινοί νίκησαν με 90-75 σε ένα βράδυ που δεν ήταν από τα καλύτερα.

Χωρίς τον Ναν σχεδόν στον μισό αγώνα (έπαιξε 21’34”) που αισθάνθηκε ενοχλήσεις στον αγκώνα, τραυματίες τους Σλούκα, Βιλντόζα, Μπαλτσερόφσκι και βασικά του όπλα, όπως οι Γκριγκόνις και Λεσόρ μακριά από τον καλό τους εαυτό δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από το ματς.

Υπήρχαν όμως και τα θετικά που μπορεί να βγάλει μια ήττα.

Κέρδος πρώτο ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης. Οι 17 πόντοι που σημείωσε είναι ρεκόρ Ευρωλίγκας από έναν παίκη που πέρσι είχε σημειώσει, όλους κι όλους 11 πόντους στη διιοργάνωση!

Κέρδος δεύτερο ο Κώστας Αντετοκούνμπο που από αγώνα σε αγώνα βελτιώνεται. Μαχητής με εντυπωσιακά στοπ σημείωσε 8 πόντους και έκανε πολύ περισσότερα από όσα καταγράφει η στατιστική.

Όσο για το ματς…

Δύο εικόνες παρουσίασε το πρώτο μέρος. Στην α’ περίοδο ο Ναν κάλυψε όλες τις αδυναμίες των συμπαικτών του. Μπορεί να μην σκόραραν οι Γκριγκόνις και Λεσόρ, αλλά «έγραφαν» τα δικά του σουτ. Ο «πράσινοι» κυριάρχησαν στις μάχες του αέρα, κυρίως λόγω Μήτογλου. Το τελευταίο λεπτό ο Γκραν ισοφάρισε (18-18) και με μια εύστοχη βολή έδωσε το προβάδισμα (19-18), ενώ το καλάθι του Παπαπέτρου έφερε τον Παναθηναϊκό να κλείνει το δεκάλεπτο στο «+3» (18-21).

Ακριβώς αντίθετη ήταν η εικόνα στη β’ περίοδο. Οι Ισραηλινοί προσάρμοσαν την άμυνα τους στον Ναν. Οι λάθος επιλογές, η σκληρή άμυνα της Μακάμπι και η άνεση στα σουτ τριών πόντων έφεραν το 8-1 στο τέλος του πρώτου μέρους, την ομάδα του Τελ Αβίβ στο «+7», με επιμέρους σκορ 25-15 και ημίχρονο στο 43-36.

Ίδια – και χειρότερη – εικόνα στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Ο Παναθηναϊκός εκτόξευσε τα λάθη του από τα επτά που ήταν στο ημίχρονο στα δέκα στα πρώτα κιόλας λεπτά. Πήγαν… στράφι τα 17 επιθετικά ριμπάουντ απέναντι σε μια ομάδα που έχει καλές επιδόσεις στον τομέα αυτό. Ένα αυστηρό τρίτο φάουλ στον Γκραντ δυσκόλεψε την κατάσταση. Η Μακάμπι συνέχισε να σκοράρει απέναντι στην αδύναμη αντίπαλη άμυνα, έφθασε τη διαφορά στους 13 πόντους (55-42). Στο διάστημα αυτό ο Κώστας Αντετοκούνμπο έδωσε τηνενέργεια που έλειπε από τους συμπαίκτες του. Κέρδισε μάχες και… χάλασε το παιχνίδι της Μακάμπι. Πολύτιμη και η βοήθεια του Καλαϊτζάκη που με τρίποντο στην εκπνοή έριξε τη διαφορά στους 3 πόντους (62-59).

Διαιτητές: Λοτερμόσερ, Νίκολοτς, Πέτεκ

Δεκάλεπτα: 18-21, 43-36, 62-59, 90-75

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Κάτας): Γουέμπ 4 (5 ριμπάουντ) , Μπράουν 14 (1/3 τρίποντα, 7 ασίστ), Μπάλντουιν 22 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη) , Μένκο , Σόρκιν, ΝτιΜπαρτολομέο 3 , Ριβέρο 4 , Νίμπο 14 (12 ριμπάουντ) , Μπλατ 6 (2) , Κόλσον 14 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)

Παναθηναικός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 17 (3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ) , Παπαπέτρου 2 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκραντ 13 (25 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ) , Ναν 13 (3/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Λεσόρ 4 (6 ριμπάουντ) , Αντετοκούνμπο 8, Γκριγκόνις 5 (1/6 τρίποντα) , Ερνανγκόμεθ , Μήτογλου 13 (2/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 λάθη)

Ομαδικά στατιστικά

Μακάμπι: 22/43 δίποντα, 10/20 τρίποντα, 16/19 βολές, 32 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 11 επιθετικά), 19 ασίστ, 7 κλεψίματα, 11 λάθη, 4 μπλοκ

Παναθηναϊκός: 18/36 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 12/16 βολές, 40 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 20 επιθετικά), 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 15 λάθη, 3 μπλοκ