Μίλησε η… αεροπορία στην Τρίπολη, 2-2 ο Αστέρας με τον Παναιτωλικό σε ματς με δραματικό φινάλε!

Ο αγώνας του Αστέρα με τον Παναιτωλικό (2-2) είχε ενδιαφέρον, αλλά εκεί που… έσπασαν καρδιές ήταν στο δεκάλεπτο των καθυστερήσεων.

Ο Τζουγκάνοβιτς στο 65′ είχε σκοράρει για τον Αστέρα, είχε διαμορφώσει το 2-1 κι όλα έδειχναν ότι η νίκη πάει στους γηπεδούχους.

Μόνο που ο Οικονόμου στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων κέρδισε την κεφαλιά μέσα στη μικρή περιοχή και ισοφάρισε σε 2-2.

Κι όχι μόνο αυτό. Ήταν το τρίτο γκολ που σημειώθηκε στον αγώνα με τον σκόρερ να πηδάει ψηλότερα από όλους και να σκοράρει. Η… αεροπορία των επιθετικών είχε κέφα, τα… αντιαεροπορικά των αμυντικών όχι.

Όμως από το 2-2 άρχισε ένα ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών.

*Στο 90+6′ ο Λομονάκο έχασε ευκαιρία από αυτές που δεν χάνονται, ενώ…

*Στο 90+8′ ο Μπαρτόλο από την πλευρά του Αστέρα σε τετ-α-τε με τον Τσάβες δεν μπόρεσε να τον νικήσει και να δώσει τη νίκη στους γηπεδούχους.

Οι δύο ομάδες κυνήγησαν από το πρώτο λεπτό το γκολ. Δημιούργησαν ευκαιρίες σε ένα ημίχρονο που ήταν μοιρασμένο.

Ο Μπαρτόλο στο 10′ έχασε τετ-α-τετ, ενώ στο 15′ ήταν η σειρά του Ντίας (μπλόκαρε ο Γραμματικάκης).

Το σκορ άνοιξε ο Ντίας μετά από ολέθριο λάθος του Γκαμπλόνσκι που του έδωσε την μπάλα έξω από την περιοχή. Ο Παραγουανός προχώρησε και πέτυχε ένα από τα ευκολότερα γκολ της καριέρας του (0-1).

Από λάθος της άμυνας, αυτή τη φορά του Παναιτωλικού ήρθε το γκολ του Αστέρα. Στο 45+2′ ο Καλτσάς εκτέλεσε το κόρνερ με τον Μιριτέλο να πηδά ανενόχλητος, να κερδίζει την κεφαλιά και να ισοφαρίζει!

Διαιτητής: Στέφανος Κουμπαράκης (Κυκλάδων)
Βοηθοί: Κωνσταντίνος Ψαρρής (Ζακύνθου), Χρήστος Κορώνας (Πιερίας)
4ος: Αλέξανδρος Κατσικογιάννης (Ηπείρου)
VAR: Κωνσταντίνος Κατοίκος (Αθηνών), AVAR: Κωνσταντίνος Στάικος (Λάρισας)
Κίτρινη: 23′ Χουάνπι, 34′ Φρ. Ντουάρτε, 59′ Μλάντεν, 90+5′ Λομονάκο
Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Γραμματικάκης, Καστάνιο (90+3′ Μάντζης), Ζουκάνοβιτς, Άλβαρες (86′ Χουχούμης), Λύρατζης, Γκος (70′ Βαλιέντε), Γιαμπλόνσκι, Μπαρτόλο, Κρεσπί (86′ Παλάσιος), Καλτσάς, Μιριτέλο.
Παναιτωλικός (Πετράκης): Στεργιάκης (77′ Τσάβες), Οικονόμου, Φρ. Ντουάρτε (66′ Χατζηθεοδωρίδης), Μλάντεν, Τορεχόν, Λιάβας, Πέρες, Χουάνπι, Μπρ. Ντουάρτε (77′ Ζοάο Πέδρο), Καρέλης (77′ Στάγιτς), Ντίας (84′ Λομονάκο).

Η Βαθμολογία

Ο Ολυμπιακός έχει μηδενιστεί στον εντός έδρας αγώνα με τον Παναθηναϊκό και του έχει αφαιρεθεί ένας βαθμός.