Η άμυνα του Ολυμπιακού διόρθωσε τις… ανορθογραφίες και νίκη, 74-69 την Βίρτους

Τα στοπ του Ολυμπιακού στην άμυνα, ειδικά στο β’ μέρος έφεραν τη νίκη στο 74-69 επί της Βίρτους Μπολόνια,

Η απουσία του «στρατηγού» Γουόκαπ, αλλά και του Λαρεντζάκη που δίνει λύσεις όταν έρχεται από τον πάγκο ήταν σημαντικές. Κι αυτές φάνηκαν ειδικά στο α’ μέρος. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι «ερυθρόλευκοι» ουσιαστικά έπαιζαν χωρίς πλέι μέικερ με τον Φαλ να έχει, στο διάστημα αυτό, τις περισσότερες ασίστ (3)!

Δεν πρέπει να υπήρξε χειρότερος Ολυμπιακός από αυτόν του α’ μέρους φέτος στην Ευρωλίγκα. Την κακή α’ περίοδο ακολούθησε μια… καταστροφική β΄.

Μόνο που η επιστροφή για το β’ μέρος έμοιαζε με μετάλλαξη. Άλλη ομάδα. Οι ίδιοι παίκτες που δεν μπορούσαν να οργανώσουν μια επίθεση, να κάνουν… διαγωνισμό λαθών, εμφανίστηκαν μεταμορφωμένοι.

Η άμυνα έμοιαζε με τανάλια που έσφιγγε σε κάθε ιταλική επίθεση. Αυτή η… υπέρβαση που έγινε όχι μόνο κάλυψε τη διαφορά, αλλά διόρθωσε και τις επιθετικές αδυναμίες που παρέμειναν.

Είναι χαρακτηριστικό ότι με την επιστροφή στο γήπεδο μετά την ανάπαυλα ο Ολυμπιακός «έτρεξε» ένα 16-0 κσι κράτησε τους αντιπάλους της για πέντε ολόκληρα λεπτά, μισή περίοδο δηλαδή, μακριά από το σκοράρισμα.

Στην πορεία όχι μόνο ανέτρεψε το σκορ, αλλά και στο τέλος κατάφερε να καλύψει τη διαφορά της ήττας με δύο πόντους στο πρώτο ματς. Αυτό σημαίνει ότι σε περίπτωση ισοβαθμίας στην κανονική περίοδο έχει το… πάνω χέρι.

Διαιτητές: Ρότσα, Πέρεζ, Πέτεκ
Δεκάλεπτα: 21-22, 37-46, 57-51, 74-69
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουίλιαμς-Γκος 6 (2/5 δίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ράιτ 4 (1/3 δίποντα, 2/4 βολές), Κάναν 12 (3/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λούντζης, Μήτρου-Λονγκ, Φαλ 11 (5/6 δίποντα, 1/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Παπανικολάου 16 (2/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/6 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπραζντέικις 2, Πίτερς 8 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πετρούσεβ 7 (2/5 δίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 8 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ)
Βίρτους Μπολόνια (Μπάνκι): Κορντινιέ (0/3 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Λούντμπεργκ 6 (2/7 σουτ, 2/3 β ολές), Μπελινέλι 10 (1/4 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/3 βολές), Παγιόλα 6 (2), Ντόμπριτς 5 (1/1 δίποντο, 1/1 τρίποντο), Σενγκέλια 15 (6/10 δίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη), Χάκετ 10 (1/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Μίκι 7 (3/9 σουτ, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Ζίζιτς 4, Ντάνστον 2, Αμπάς 4
Ομαδικά στατιστικά
Ολυμπιακός: 17/31 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 16/29 βολές, 38 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 8 επιθετικά), 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 15 λάθη, 21 φάουλ
Βίρτους Μπολόνια: 18/39 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 12/15 βολές, 32 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 7 επιθετικά), 16 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη, 25 φάουλ