Ο Ολυμπιακός έκανε ένα βήμα πίσω για το φάιναλ φόρ, η Μονακό 96-72

Must Read

Ψυχρολουσία για τον Ολυμπιακό το δεύτερο ματς με τη Μονακό στο ΣΕΦ στη σειρά των πλέι οφ. Μετά την… παρέλαση με 71-54 της περασμένης Τετάρτης ήρθε το 72-96 που βάζει εμπόδια στην πορεία των «ερυθρόλευκων» για το φάιναλ φορ στο Βελιγράδι.

Τώρα οι Πειραιώτες θα χρειαστεί να κερδίσουν τουλάχιστον ένα από τα δύο ματς που θα γίνουν στο Πριγκιπάτο για να διεκδικήσουν την πρόκριση σε πέμπτο ματς στο ΣΕΦ. Στην αντίθετη περίπτωση η φετινή του παρουσία στην Ευρωλίγκα παίρνει τέλος.

Κι όμως στο ξεκίνημα όλοι πίστεψαν ότι θα δουν ένα.,. ριμέικ του πρώτου ματς όπου οι «ερυθρόλευκοι» μπλόκαραν τα ατού της Μονακό. Κι όμως τα καθοριστικά λάθη στη δεύτερη περίοδο έφεραν την ήττα που θα μπορούσε να είναι και συντριβή εάν δεν μάζευε τη διαφορά στην τρίτη και τεταρτη περίοδο.

Ο Ολυμπιακός χρειάστηκε περιμένει 2’20” για να κάνει το πρώτο σουτ στον αγώνα, αλλά αυτό δεν τον εμπόδισε να πάρει καθαρό προβάδισμα στην πρώτη περίοδο και με ένα επιμέρους σκορ 13-0 να κλείσει το δεκάλεπτο με 16-10. Στο διάστημα αυτό ο Μουσταφά Φαλ είχε εξουδετερώσει πλήρως τον Τζέιμς που με απόντα τον Ντιαλό ήταν ο ισχυρό όπλο των φιλοξενούμενων.

Ο Τζέιμς ξαναγεννήθηκε στο β’ ημίχρονο

Άλλη ομάδα ήταν η Μονακό στη β’ περίοδο. Με ηγέτη τον Ντουέιν Μπέικον που σκόραρε κατά ριπάς όχι μόνο γύρισε το ματς, αλλά διέλυσε και κάθε σύστημα που προσπαθούσε να εφαρμόσει ο Ολυμπιακός. Με επί μέρους σκορ 20-0 (!), πρωτοφανές για τον Ολυμπιακό της Ευρωλίγκα κατάφερε να αξιοποιήσει τα 12 λάθη των αντιπάλων τους και να φθάσει στο ημίχρονο να προηγείται με 40-28. Μάλιστα η διαφορά θα ήταν μεγαλύτερη εάν δεν πίεζαν οι «ερυθρόλευκοι» στα τέλη της β’ περιόδου.

Ο Κώστας Φορτούνης βρήκε την ευκαιρία να δει τον Ολυμπιακό του μπάσκετ

Η τρίτη περίοδος υπήρξε εξίσου καταστροφική για τον Ολυμπιακό. Εκτός των άλλων αφυπνίστηκε και ο Τζέμις που με 16 πόντους έπαιξε καθοριστικό ρόλο στη διαμόρφωση του σκορ. Η άμνυνα των «ερυθρόλευκων» αλλού βρισκόταν κι αλλού πατούσαν. Το γεγονός ότι σε τριάντα λεπτά η Μονακό σημείωσε 69 πόντους, ενώ στο πρώτο ματς σε σαράντα είχε μείνει στους 54 τα λέει όλα.

Διαιτητές: Λαμόνικα, Μπολτάουζερ, Βίλιους

Δεκάλεπτα: 16-10, 28-40, 51-69, 72-96

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 9 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 12 (3/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 λάθη), Λαρεντζάκης, Φαλ 6 (2/2 δίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Σλούκας 9 (2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Βεζένκοβ 14 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Πρίντεζης, Παπανικολάου 12 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Ζαν-Σαρλ, ΜακΚίσικ (2/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/3 βολές)

Μονακό (Σάσα Ομπράντοβιτς): Λι 8 (1/1 δίποντο, 2/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Μπέικον 17 (6/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Βέστερμαν 4, Τόμας 9 (4/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μότουμ, Μπουτσιέλ, Μοτιεγιούνας 4, Ουαταρά 6 (2), Άντζουσιτς 19 (2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 6/6 βολές), Χολ 6, Τζέιμς 23 (3/7 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη)

Ομαδικά στατιστικά

Ολυμπιακός: 14/22 δίποντα, 10/30 τρίποντα, 14/23 βολές, 30 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 12 επιθετικά), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 20 λάθη

Μονακό: 21/32 δίποντα, 13/26 τρίποντα, 15/16 βολές, 28 ριμπάουντ (19 αμυντικά – 9 επιθετικά), 14 ασίστ, 10 κλεψίματα, 12 λάθη