Ο Ολυμπιακός νίκησε (73-70), αλλά καρδιοχτύπησε στο τέλος από τον Παναθηναϊκό

Με μια καταιγιστική πρώτη περίοδο ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 στη σειρά των αγώνων με τον Παναθηναϊκό. Πήρε διαφορά 12 πόντων και κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα.

Κι όμως σε ένα ματς που ήταν διαρκώς μπροστά, βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο. Από το… πουθενά έγινε ντέρμπι τρία λεπτά πριν το τέλος. Εκεί  Παναθηναϊκός έπαιξε τα… ρέστα του. Ο Παπαγιάννης μείωσε στους δύο (65-63), ο Βεζένκοβ ήταν άατοχος και στα δύο λεπτά ο Γκριγκόνις έβαλε τον Παναθηναϊκό μπροστά για πρώτη φορά στον αγώνα, με «τρίποντο» (65-66) .

Ο Μπαρτζώκας τα έβαλε τις φωνές στους Σλούκα και Βεζένκοβ που έχασαν τις δύο προηγούμενες επιθέσεις. Ο Ολυμπιακός πήγε και πάλι το ματς στο «+3», ο Παπαγιάννης μείωσε (69-68), αλλά χάθηκαν οι επόμενες επιθέσεις, το ταμπλό έδειχνε 71-70 στα 6.9  δευτερόλεπτα πριν το τέλος και την κατοχή της μπάλας στον Ολυμπιακό. Ο Λι έκανε το φάουλ, ο Σλούκας ευστόχισε και στη συνέχεια ο Λι απέτυχε στο σουτ τριών πόντων.

Αυτή ήταν η 14η συνεχόμενη νίκη των «ερυθρόλευκων» σε βάρος των «πράσινων» σε όλες τις διοργανώσεις!

Ο Ολυμπιακός από το τζάμπολ έναρξης του αγώνα έδωσε γρήγορο ρυθμό στο ματς που δεν μπορούσε να ακολουθήσει ο Παναθηναϊκός που παρέταξε βαρύ σχήμα. Αποτέλεσμα με πέντε πόντους του Λούντζη και του Βεζένκοβ έγινε το 10-0. Οι «πράσινοι» υποχρεώθηκαν σε βεβιασμένα σουτ που ήταν άστοχα. Παρά τις αλλαγές του Σερέλη με Πονίτκα αντί Ουίλιαμς και Μποχωρίδη αντί Μαντζούκα η εικόνα δεν άλλαξε. Ο Βενένκοβ συνέχισε να σκοράρει έφθασε στο τέλος της περιόδου τους 16 πόντους και η διαφορά έκλεισε στο «+13» (26-14).

Ο Σερέλης στη συνέχεια προσπάθησε με τους Παναγιώτη Καλαϊτζάκη και Δημήτρη Αγραβάνη να δώσει περισσότερη ένταση, αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε και λόγω διαφοράς να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα. Δύο καλές άμυνες του Καλαϊτζάκη και κάποοιες επιπόλαιες ενέργειες των «ερυθρόλευκων» κράτησαν μπροστά τους «πράσινους», αλλά ο Σλούκας ισοφάρισε το σκορ περιόδου σε 7-7 (33-21). Ο Μπολομπόι ήταν αυτός που κράτησε τον Ολυμπιακό όρθιο με ριμπάουντ σε άμυνα και επίθεση που μεταφράστηκαν σε πόντους, είτε από αιφνιδιασμούς είτε από σουτ. Αποτέλεσμα σε μια «καλή» για τον Παναθηναϊκό περίοδο και «κακή» για τον Ολυμπιακό η διαφορά δεν μειώθηκε σημαντικά. Απλά από τους 12 πόντους έκλεισε στους οκτώ. Σημαντικό για τους γηπεδούχους ότι οι παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο έδωσαν 15 πόντους!

Στο τρίτο λεπτό της τρίτης περιόδου για πρώτη φορά ο Παναθηναϊκός πλησίασε το σκορ στο καλάθι (44-42), αλλά από εκεί κι ύστερα οι παίκτες του… έχασαν το μυαλό τους. Δεν μπόρεσαν να παρακολουθήσουν το ξέπασμα του Ολυμπιακού που με Γουόκαπ, Λούτζη και Παπανικολάου ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στους 13 πόντους (61-48).

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Τσαρούχα, Τσιμπούρης

Δεκάλεπτα: 26-14, 41-33, 61-48, 73-70

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 13 (1/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λούντζης 7 (2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Φαλ 11 (5/5 δίποντα, 1/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 μπλοκ), Βεζένκοβ 20 (4/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 3 (1), Λαρεντζάκης, Σλούκας 12 (2/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Μπόλομποϊ 6 (3/3 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 μπλοκ), ΜακΚίσικ.

Παναθηναϊκός (Σερέλης): Λι 14 (4/7 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπαγιάννης 7 (3/3 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 2, Γκριγκόνις 17 (3/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Μαντζούκας 3 (1), Π. Καλαϊτζάκης 8 (3/5 δίποντα, 2/2 βολές), Μποχωρίδης, Αγραβάνης 3 (7 ριμπάουντ), Πονίτκα 9 (3/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Γκουντάιτις 7 (3/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ)

Ομαδικά στατιστικά

Ολυμπιακός: 17/32 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 15/22 βολές, 35 ριμπάουντ (29 αμυντικά – 6 επιθετικά), 22 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 11 λάθη, 20 φάουλ

Παναθηναϊκός: 21/37 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 10/14 βολές, 34 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 8 επιθετικά), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 10 λάθη, 21 φάουλ