Ο Μπερνάρ με «χατ τρικ» έδειξε το δρόμο του γκολ και θρίαμβος Παναθηναϊκού, 5-0 στο Αγρίνιο

Ο Μπερνάρ στο περσινό πρωτάθλημα σε 31 συμμετοχές είχε σκοράρει μόλις δύο φορές. Τον Δεκέμβριο με τον Ιωνικό (1-1) και τον Απρίλιο με τον ΠΑΟΚ (2-1). Είναι δημιουργός, «παράγει» φάσεις, αλλά σκόρερ δεν τον λες.

Όμως στο Αγρίνιο στον αγώνα με τον Παναιτωλικό ο Βραζιλιάνος πήρε το όπλο του. Και τι όπλο. Πολυβόλο!

Τρεις φορές βρέθηκε σε θέση βολής, τρία γκολ σημείωσε. Κι όλα αυτά σε μια έδρα ο Παναθηναϊκός, όταν περνούσε νικηφόρα, το κατάφερνε με μόλις ένα τέρμα!

Η εμφάνιση του Βραζιλιάνου, η έκταση του σκορ, έφεραν σε δεύτερη μοίρα τις διαμαρτυρίες του Παναθηναϊκού για τη διαιτησία του Χανιώτη διαιτητή Τσαγκαράκη για τη φάση, κυρίως, του 33′ όταν ο Μαλής «αγκάλιασε» τον Σένκεφελντ μέσα στην περιοχή, αλλά δεν συμβουλεύθηκε το VAR, όπως υποστηρίζουν οι «πράσινοι» για να καταλογίσει το πέναλτι.

Πέναλτι έδωσε ο διαιτητής, αλλά στο 86′ όταν ο Σενγκέλια θεώρησε ότι ανέτρεψε τον Σπόραρ, φάση που είδε μετά από ειδοποίηση του VAR (Μανούχος). Ο Αϊτόρ ευστόχησε (4-0), ενώ στις καθυστερήσεις ο Μάγκνουσον με κεφαλιά διακόρφωσε το τελικό 5-0!.

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος, είχε τον έλεγχο του αγώνα, ο Παναιτωλικός έγινε απειλητικός για πρώτη φορά στο 53′ όταν ο Σέρχιο Ντίας από εκτέλεση κόρνερ έπιασε κεφαλιά που κατέληξε άουτ.

Το ρεσιτάλ Μπερνάρ άρχισε στο 13′ όταν σε συνδυασμό με τον Χουανκάρ από το ύψος του πέναλτι άνοιξε το σκορ.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους από τακουνάκι του Ιωαννίδη σκόραρε για δεύτερη φορά.

Στο 65′ ήταν η ώρα της εκτέλεσης φάουλ να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 90′ ο Βιλένα είχε σουτ στο δοκάρι, ενώ στο 91′ ο Βέρμπιτς έχασε μεγάλη ευκαιρία για ένα ακόμα γκολ.

Διαιτητής: Τσαγκαράκης (Χανίων).
Βοηθοί: Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Σινιοράκης (Χανίων).
4ος: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης).
VAR: Μανούχος (Αργολίδας).
AVAR: Νικολαΐδης (Μακεδονίας).

Κίτρινη: 63′ Μάλης, 86′ Σενγκέλια – 47′ Πέρεθ.

Παναιτωλικός: Καπίνο, Λιάβας, Μαλής, Οικονόμου, Ντουάρτε (56′ Λιάβας), Τορεχόν, Τσιγγάρας (46′ Ανιόρ), Πέρες, Μπαλντασάρα, Ντίας (66′ Σενγκέλια), Καρέλης (76′ Ζοάο Πέδρο).

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Κώτσιρας, Πέρεθ (64′ Αράο), Μπερνάρ (75′ Τσέριν), Μαντσίνι (64′ Αϊτόρ), Παλάσιος (80′ Βέρμπιτς), Βιλένα, Ιωαννίδης (75′ Σπόραρ).

*Ο Παναιτωλικός είχε να δεχτεί πέντε γκολ στην έδρα του από τις 7 Απριλίου 2019 στο 5-0 από τον Ολυμπιακό.