Το ζεστό χέρι του Πίτερς και η αφύπνιση του Παπανικολάου οδήγησαν τον Ολυμπιακό στη νίκη, 88-83 τον Αστέρα

Κουρασμένος ο Ολυμπιακός, πληγωμένος από τις πολλές απουσίες λόγω τραυματισμών, δεν αναμετρήθηκε μόνο με τον Ερυθρό Αστέρα, αλλά και την παράδοση. Οι Σέρβοι είχαν νικήσει τέσσερις φορές τους αδελφοποιημένους ομόχρωμούς τους, τα τελευταία δύο χρόνια.

Κια λίγο έλειψε να συμβεί και πάλι εάν δεν υπήρχε ο Άλεκ Πίτερς σε τρομερό βράδυ με 28 πόντους. Με «ζεστό χέρι και κρύα καρδιά», όπως σχολίασε κάποιος στη διάρκεια του αγώνα, αλλά και ο Κώστας Παπανικολάου. Μόνο που αυτός ήταν άποντος στα 3/4 του αγώνα. Αφυπνίσθηκε στην τέταρτη περίοδο, μπορεί να σημείωσε 11 πόντους, αλλά αποδείχτηκαν καθοριστικοί στην εξέλιξη του αγώνα. Το τελικό 88-83 μαρτυρά ότι το ντέρμπι των δύο «ερυθρόλευκων» ήταν αμφίρροπο μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Ο Αστέρας με πρώτο βιολί τον Νέντοντοβιτς που ξέρει από ντέρμπι λόγω προϋπηρεσίας στον Παναθηναϊκό, λίγο έλειψε να… σκοτώσει τους αντιπάλους του με τους 24 πόντους που σημείωσε. Ένας άλλος παλιός μας γνώριμος, ο Τεόντοσιτς με 15 πόντους λίγο ήθελε να δώσει στην ομάδα του το ροζ φύλλο αγώνα.

Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τον Αστέρα στο «+3» (20-23), αλλά ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που έκλεισε το ημίχρονο με οριακό προβάδισμα (45-44 και επί μέρους σκορ 25-21). Οι «ερυθρόλευκοι» με τον Φαλ να καθαρίζει φάσεις και τον Κάναν να σκοράρει κατάφεραν να πάρουν «καθαρό» προβάδισμα στην τρίτη περίοδο με 64-53 (19-9), αλλά στην τελευταία περίοδο η διαφορά δεν μπορούσε να… ανοίξει. Κάτι τα τρόποντα των Σέρβων, κάτι οι επιπόλαιες ενέργειες έκαναν το ματς ντέρμπι. Ουσιαστικά το ματς τελείωσε στο τελευταίο λεπτό όταν χρεώθηκε τεχνική ποινή ο Νέντοβιτς το σκορ έγινε 85-78 και οι παίκτες της ομάδας από το Βελιγράδι κυνηγούσαν το… θαύμα.

Το ματς ήταν συναρπαστικό, αλλά όχι ποιοτικό. Λογικό τα συνεχόμενα ματς επηρέσαν και τις δύο ομάδες. Ο Αστέρας είχε ξοδέψει ενέργεια στη νίκη επί της Φενέρ την Τρίτη με 31 πόντους διαφορά, είχαν κι αυτοί σημαντικές απουσίες, ενώ ο Ολυμπιακός είχε πάρει δύσκολη νίκη επί της Μακάμπι στο Βελιγράδι.

Ο Κώστας Σφαιρόπουλος ήξερε τις αδυναμίες του Ολυμπιακού, προσπάθησε να τις αξιοποιήσει, αλλά η ομάδα του έμεινε από… ενέργεια.

Ο Ολυμπιακός έφθασε τις 5 νίκες/4 ήττες και είναι στην 7η θέση, ενώ ο Αστέρας με 3 νίκες/6 ήττες στην 15η. Το θετικό για την ομάδα του Μπαρτζώκα είναι ότι έβγαλε την δύσκολη εβδομάδα με δύο ματς χωρίς απώλειες.

Διαιτητές: Λάτισεβς, Τραβίτσκι, Ραντόικοβιτς.

Δεκάλεπτα: 20-23, 45-44, 64-53, 88-83

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (1/8 σουτ, 3/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Κάναν 15 (4/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Λούντζης 3 (1), Λαρεντζάκης 1), Φαλ 14 (7/10 δίποντα, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 μπλοκ), Παπανικολάου 11 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπραζντέικις 2, Πίτερς 28 (5/7 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σίκμα 2

Ερυθρός Αστέρας (Σφαιρόπουλος): Λαζάρεβιτς, Τεοντόσιτς 15 (4/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Νταβιντόβατς 5 (1), Μίτροβιτς 8 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τόμπι 7 (1), Μπόλομποϊ 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Ίλιτς, Νέντοβιτς 26 (4/8 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 3/3 βολές), Γκιεντράιτις 6 (0/5 τρίποντα), Ντος Σάντος 9 (3/4 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 λάθη)

Ομαδικά στατιστικά

Ολυμπιακός: 17/30 δίποντα, 13/30 τρίποντα, 15/24 βολές, 39 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 12 επιθετικά), 26 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 11 λάθη, 18 φάουλ

Ερυθρός Αστέρας: 15/33 δίποντα, 15/33 τρίποντα, 8/11 βολές, 31 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 11 επιθετικά), 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 10 λάθη, 25 φάουλ

Προσεχώς: Ο Ολυμπιακός παραμένει γηπεδούχος, υπποδέχεται τη Ζάλγκιρις Κάουνας (24/11 στις 21:15), ενώ ο Ερυθρός Αστέρας επιστρέφει στο Βελιγράδι για τον αγώνα με την Αρμάνι Μιλάνο (24/11 στις 21:30).