12ος Ημιμαραθώνιος Αθηνών: Νίκος Σταμούλης και Αναστασία Μαρινάκου οι νικητές – Συμμετείχαν πάνω από 20.000 δρομείς

Στη μεγάλη γιορτή του αθλητισμού, τον 12ο Ημιμαραθώνιο της Αθήνας, που ήταν αφιερωμένος στη μνήμη του Μίκη Θεοδωράκη, έλαβαν μέρος περισσότεροι από 21.000 δρομείς κάθε ηλικίας.

Μεγάλοι νικητές αναδείχθηκαν ο Νίκος Σταμούλης στους άνδρες με ρεκόρ διαδρομής 1:05: 47 και η Αναστασία Μαρινάκου στις γυναίκες με νέο ρεκόρ διαδρομής 1:16:48.

Στους άνδρες τη δεύτερη θέση κατέκτησε ο Παναγιώτης Καραΐσκος (1:06.38), ενώ τρίτος τερμάτισε ο αδελφός του νικητή Κώστας Σταμούλης (1:06.50). Στις γυναίκες δεύτερη κατετάγη η Γκλόρια Πριβιλέτζιο με χρόνο 1:17.37 και τρίτη η Παναγιώτα Βλαχάκη με 1:17.45.