Παναθηναϊκός: Αγωνία για Σαντ-Ρος ενόψει ντέρμπι, νίκη ψυχολογίας με Φενέρ (62-59)

Πήγε στην Πόλη ο Παναθηναϊκός για να νικήσει και να αποφύγει την τελευταία θέση στην Ευρωλίγκα στην αυλαία των αγώνων της κανονικής περιόδου κι αντί για αυτό επιστρέφει στην Αθήνα με μια ακόμα ακόμα απώλεια ενόψει του ντέρμπι της Δευτέρας με τον Ολυμπιακό για το πρωτάθλημα. Όσο για τη νίκη (62-59) πέρασε σε δεύτερη μοίρα, Όπως και η αποφυγή της τελευταίας θέσης  στη βαθμολογία. Είναι 13ος (9 νίκες, 19 ήττες) και προσπέρασε Ζάλγκιρις και Βιλερμπάν.

Μετά τον Νεμάνια Νέντοβιτς που τραυματίστηκε στο Βερολίνο στον αγώνα με την Άλμπα ήταν η σειρά του Κουβανού Χάουαρντ Σαντ-Ρος να καρδιοχτυπήσει τους ανθρώπους του Παναθηναϊκού. Στον αγώνα με τη Φενέρ έπαιξε μόλις τέσσερα λεπτά, ένοιωσε ενοχλήσεις στον δικέφαλο μηριαίο του δεξιού του ποδιού και το Σάββατο (9/4) θα υποβληθεί σε εξετάσεις.

Κέρδος από τον αγώνα δεν ήταν μόνο το ματς, αλλά και ο χαρακτήρας που έδειξε η ομάδα. Μποιρεί να έμειναν πίσω στο σκορ, αλλά κατάφεραν να μείνου… μέσα στο παιχνίδι και να πάρουν τη νίκη.

Ο Παναθηναϊκός είχε καλό ξεκίνημα με κινητήριο μοχλό τους Παπαπέτρου και Παπαγιάννη κι έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 38-32. Η επιστροφή στο γήπεδο σε συνδυασμό σε συνδυασμό με την απουσία το Σαντ-Ρος έδωσε το δικαίωμα στην τουρκική ομάδα να καλύψει τη διαφορά με ένα επί μέρους σκορ 12-0 και να περάσει μπροστά κλείνοντας την περίοδο με 49-44.

Οι «πράσινοι» ένα λεπτό πριν το τέλος πέρασαν μπροστά (59-58), ισοφαρίστηκαν, πήραν και πάλι προβάδισμα με τρίποντο του Μέικον (62-59) και κράτησαν τη νίκη που τους δίνει… ψυχολογία ενόψει ντέρμπι.

Διαιτητές: Γκαρσία, Πατέρνικο, Νίκολιτς

Δεκάλεπτα: 20-22, 32-38, 49-44, 59-62

Φενέρμπαχτσε (Τζόρτζεβιτς): Μπιρσέν 2 (6 ριμπάουντ), Χάζερ, Μαχμούτογλου 2 (1/9 σουτ), Σταρκς, Χένρι 16 (4/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Πιερ 9 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπάρτελ, Βέσελι 20 (8/12 δίποντα, 4/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Φλόιντ 4, Πολονάρα 6 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ)

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Μέικον 12 (2/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ασίστ, 4 λάθη), Παπαγιάννης 14 (6/8 δίποντα, 12 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 4 μπλοκ), Μποχωρίδης 2 (1/8 σουτ), Παπαπέτρου 21 (6/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κασελάκης, Γουάιτ 2 (1/6 σουτ), Χουγκάζ, Έβανς 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μαντζούκας, Σαντ-Ρος 3 (1)

Ομαδικά στατιστικά

Φενέρμπαχτσε: 17/36 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 7/10 βολές, 39 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 16 επιθετικά), 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 16 λάθη

Παναθηναϊκός: 19/35 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 12/13 βολές, 36 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 10 επιθετικά), 16 ασίστ, 10 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 14 λάθη