Η διπλή χαμένη ευκαιρία της ΑΕΚ μετά το 2-2 με τον Παναιτωλικό

Must Read

Ακούστε το άρθρο

Η ΑΕΚ άφησε δύο βαθμούς στο Αγρίνιο στο 2-2 με τον Παναιτωλικό σε ένα ματς που ξεκίνησε με τις καλύτερες προοπτικές. Στο 14′ ‘ηταν ήδη μπροστά στο σκορ με 2-2, αλλά τα λάθη στην άμυνα την πλήγωσαν και της στέρησαν τη δυνατότητα να περάσει στην κορυφή.

Έτσι αντί για την πρώτη θέση που ονειρευόντουσαν οι οπαδοί της βρίσκεται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας ισόβαθμη του Παναθηναϊκού.

Ο Παναιτωλικός που δίνει μάχη παραμονής στην κατηγορία έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 65’. Οι ποδοσφαιριστές της Ένωσης, οι αλλαγές του Αλμέιδα δεν κατάφεραν να αλλάξουν τη ροή του αγώνα.

Στο όγδοο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων η ΑΕΚ ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Βίντα, αλλά η ομάδα του VAR είχε άλλη άποψη. Αμέσως μετά ολοκληρώθηκε ο αγώνας.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε νωρίς, μόλις στο 2′ με τον Λιβάι Γκαρσία

Έδειξε ότι θα «κλειδώσει» το ματς με δεύτερο γκολ στο 14′ από εξαιρετική προσπάθεια του Ελίασον.
Ο Παναιτωλικός… μπήκε και πάλι στο παιχνίδι με πέναλτι που κέρδισε στο 35′ όταν ο Μουκουντί αντί να βρει την μπάλα για να διώξει βρήκε το πόδι του Μλάντεν. Δύο λεπτά αργότερα ο Ζοάο Πέδρο ευστόχησε από την άσπρη βούλα.
Το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά στο 65′ όταν ισοφάρισε ο Μπαλντασάρα. Προηγήθηκε αδύναμη απομάκρυνση από τον Σιμάσκι, κόντρα στους Βίντα και Μουκουντί.

Διαιτητής: Ευάγγελος Μανούχος (Αργολίδας)

Βοηθοί: Αντώνιος Σινιώτης (Χανίων), Κωνσταντίνος Στάικος (Λάρισας)

4ος διαιτητής: Σταύρος Τσιμεντερίδης (Κοζάνης)

VAR: Χρήστος Βεργέτης (Αρκαδίας), AVAR: Κωνσταντίνος Νικολαΐδης (Μακεδονίας)

Κίτρινη: 40′ Φρ. Ντουάρτε, 52′ Μπ. Ντουάρτε, 70′ Οικονόμου, 89′ Τορεχόν, 90+3 Καρέλης

Παναιτωλικός (Πετράκης): Καπίνο, Οικονόμου, Μπ. Ντουάρτε, Μλάντεν, Τορεχόν, Λιάβας, Μπαλντασάρα, Χατζηθεοδωρίδης (82′ Μπελεβώνης), Χουάνπι (64′ Καρέλης), Πέδρο (90′ Τσιγγάρας), Φρ. Ντουάρτε.

ΑΕΚ (Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Σιντιμπέ (68′ Ρότα), Βίντα, Μουκουντί (87′ Μήτογλου), Μοχαμάντι (87′ φαν Βεερτ), Σιμάνσκι (68′ Γιένσον), Ελίασον, Μάνταλος, Γκατσίνοβιτς, Ζίνι (68′ Τσούμπερ), Γκαρσία.

Η Βαθμολογία

Ο Ολυμπιακός έχει μηδενιστεί στο ματς με τον Παναθηναϊκό και του έχει αφαιρεθεί ένας βαθμός.