Σε ένα ημίχρονο ο Ολυμπιακός… τελείωσε την Άλμπα στο Βερολίνο, νίκη με 94-67

Μπορεί το Βερολίνο να μην έχει πια το τείχος που για χρόνια χώριζε την πόλη στα δύο, αλλά ο Ολυμπιακός στην έδρα της Άλμπα ύψωσε το δικό του… τείχος και παίζοντας αξιόπιστα για ένα ημίχρονο, το δεύτερο, κατάφερε να φύγει νικητής (94-67), να πάρει πάλι το προβάδισμα στον συντελστή νίκες/ήττες (9-8), να ξεπεράσει για πρώτη φορά φέτος σε αγώνες της Ευρωλίγκα τους 90 πόντους (το ρεκόρ του ήταν 89 με τη Ζάλγκιρις) και να κλείσει με ελπίδες για κάτι καλύτερο τη νέα χρονιά. Άλλωστε στο ίδιο αυτό γήπεδο θα γίνει το φάιναλ φορ της Ευρωλίγκα την Άνοιξη.

Η Άλμπα για ένα ημίχρονο, το πρώτο, είχε βρει τον τρόπο να… γράφει στο καλάθι των «ερυθρόλευκων» κυρίως με μακρινά σουτ. Στο γ’ δεκάλεπτο όμως η κατάσταση άλλαξε. Η άμυνα έγινε… τανάλια, στο διάστημα αυτό οι Γερμανοί έχασαν το μυαλό τους. Ενώ στο πρώτο ημίχρονο είχαν μόλις τρία λάθη, στο ίδιο διάστημα έφθασαν τα έξι!Η δική τους άμυνα που δεν είναι και η πλέον αξιόπιστη στη διοργάνωση δεχόταν… βροχή καλαθιών και το επιμέρους σκορ έκλεισε στο 8-27 για τον Ολυμπιακό και σκορ (61-51), με τη διαφορά στους 16 πόντους.

Με αυτή τη βάση η ομάδα του Πειραιά έπρεπε να κξάνει απλά διαχείρηση στο τελευταίο δεκάλεπτο για να φύγει με τη νίκη.

Οι Πίτερς (23 π.). Φαλ (12 π., αλλά και 6 ριμπάουντ) ήταν για ένα ακόμα ματς οι ηγέτες των «ερυθρόλευκων». Αντίθετα η επιστροφή του Λουκ Σίκμα στο γήπεδο που δοξάστηκε για μια ακόμα φορά δεν ήταν αυτή που θα ήθελαν οι φίλοι της ομάδας. Πήρε χρόνο συμμετοχής (13’37”) από τον προπονητή του, αλλά δεν τον δικαίωσε (4 πόντοι, 2 ριμπάπουντ).

Η Άλμπα παραμένει χαμηλά στη  βαθμολογία, πάνω από την ουραγό Βιλερμπάν με 3/14 συντελεστή σε νίκες/ήττες.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε άσχημα το ματς. Το βασικό του όπλο τα τελευταία χρόνια, η άμυνα, έμοιαζε με… τραγανό μπισκότο και έδινε τη δυνατότητα στους Γερμανούς να σκοράρουν. Το ματς πήγαινε πόντο – πόντο γιατί η επίθεση είχε απαντήσεις, αλλά στο τέλος της πρώτης περιόδου η Άλμπα ξέφυγε με 25-19. Στο διάστημα αυτό οι γηπεδούχοι δεν είχαν ούτε ένα λάθος και 5/8 τρίποντα.

Η εικόνα άλλαξε στη δεύτερη περίοδο. Ο Ολυμπιακός πίεσε και από το 15′ και μετά η πίεση απέδωσε. Τα δύο πρώτα λάθη των Γερμανών συνοδεύθηκαν από ισάριθμα καλάθια του Γκος.. Η διαφορά των 11 πόντων (36-25) άρχισε να ψαλιδίζεται. Το τέλος του ημιχρόνου μπορεί να μην βρήκε νικητή τον Ολυμπιακό (43-40), αλλά εκτός από τον περιορισμό της διαφοράς στο τρίποντο πήρε το επιμέρους σκόρ (18-21).

Διαιτητές: Χορντόβ, Κόλιενσιτς, Κονσταντίνοβς

Δεκάλεπτα: 25-19, 43-40, 51-67, 67-94

Άλμπα Βερολίνου (Γκονθάλεθ): Μπράουν 10 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Σπανιόλο 11 (3/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ασίστ), Γουέτζελ 8 (4/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Ντέλοου 5 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Μάτισεκ 3 (1), Σνάιντερ 2 (0/5 τρίποντα), Τόμας 15 (3/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Κουμάτζι 2, Ραπίκ, Τίμαν 5 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπιν 6 (0/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα)

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4 (1/3 δίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 λάθος), Γουίλιαμς-Γκος 13 (5/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κάναν 6 (2/4 τρίποντα), Λαρεντζάκης 10 (2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ασίστ, 1 λάθος), Φαλ 12 (4/4 δίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Παπανικολάου 9 (2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πίτερς 23 (7/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 4 (1/1 δίποντο, 3 ριμπάουντ), Σίκμα 4, ΜακΚίσικ 9 (1)

Ομαδικά στατιστικά

Άλμπα Βερολίνου: 15/36 δίποντα, 11/27 τρίποντα, 4/5 βολές, 23 ριμπάουντ (16 αμυντικά – 7 επιθετικά), 20 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 14 λάθη, 20 φάουλ

Ολυμπιακός: 23/31 δίποντα, 10/23 τρίποντα, 18/22 βολές, 34 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 6 επιθετικά), 30 ασίστ, 9 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 11 λάθη, 12 φάουλ

Προσεχώς: Η Άλμπα στην πρεμιέρα του β’ γύρου ταξιδεύει στο Κάουνας για το ματς με τη Ζάλγκιρις (2/1 στις 20:00) και στη συνέχεια υποδέχεται την Βίρτους Μπολόνια (5/1 στις 20.00). Ο Ολυμπιακός επιστρεφει στο ΣΕΚ για τους αγώνες με την Αρμάνι Μιλάνο (2/1 στις 21:15) και τη Μονακό (4/1 στις 21.45).