Η παράσταση του Γουόκαπ και το αποφασιστικό τρίποντο του ΜακΚίσικ έφεραν τη νίκη, 75-73 τη Μονακό

Must Read

Έσπασαν καρδιές στο ΣΕΦ. Ο Ολυμπιακός πέρασε δια πυρός και σιδήρου για να πάρει τη νίκη από τη Μονακό στο καλάθι (75-73). Στις τρεις από τις τέσσερις περιόδου ήταν πίσω στο σκορ, το φάσμα της ήττας πλησίαζε απειλητικά, αλλά εκεί εμφανίστηκαν δύο παίκτες.

Ο Τόμας Γουόκαπ που έκανε απίστευτο παιχνίδι από αυτά που του χάρισαν το ελληνικό διαβατήριο (9 πόντοι, 7 ριμπάπουντ, 9 ασίστ). Έκανε ένα μόνο λάθος, τα βήματα όταν το σκορ ήταν 69-69 ένα λεπτό και κάτι πριν το φινάλε.

Εκεί μίλησε ο ΜαΚίσικ που επισφράγισε τη δική του καλή εμφάνιση με το σωστό τρίποντο στον σωστό χρόνο για να «γράψει» το 72-69 και ο Ολυμπιακός να κοιτάξει στα μάτια την 11η νίκη.

Ο Μάικ Τζέιμς με τρίποντο πέντε δευτερόλεπτα πριν το τέλος μείωσε σε 74-73, αλλά ο χρόνος ήταν ελάχιστος. Η Μονακό υποχρεώθηκε σε φάουλ στον Πίτερς, αυτός ευστόχησε στη μια από τις δύο βολές διαμορφώνοντας το τελικό 75-73.

Με τη Μονακό να παίρνει 13 επιθετικά ριμπάουντ από τον Ολυμπιακό, την άμυνα να κάνει λάθη, η νίκη αποκτά ακόμα μεγαλύτερη σημασία απέναντι σε μια ομάδα που έχει δημιουργήσει παράδοση καλών εμφανίσεων στο ΣΕΦ.

Και στις δύο περιόδους του πρώτου μέρους ο Ολυμπιακός ήταν πίσω στο σκορ. Αιτία οι κακές επιλογές στην επίθεση. Δύο άστοχα σουτ του Κάναν κι ένα του Παπανικολάου έδωσαν ενέργεια στη Μονακό που από το 8-8 με το τρίποντο του Ντιάλο και το καλάθι του Μπράουν απέκτησαν προβάδισμα πέντε πόντων. Η διαφορά έφθασε στο +8 για τους φιλοξενούμενους λίγο πριν το πρώτο δεκάλεπτο, αλλά οι Γουόκαπ και Κάναν κατάφεραν να τη μαζέψουν στο -4 (17-21).

Στη δεύτερη περίοδο ο ΜαΚίσικ έδωσε πνοή στους «ερυθρόλευκους» που αξιοποίησαν την απουσία του Τζέιμς, πέρασαν μπροστά στο σκορ (26-26), αλλά με ένα σερί 7-0 η Μονακό κατάφερε να ξεφύγει και πάλι. Οι Μπραζντέικις και Πετρούσοβ που χρησιμοποιήθηκαν δεν κατάφεραν να δώσουν όχι μόνο το κάτι παραπάνω, αλλά απλά να αναπληρώσουν τους απόντες. Εννιά δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο με μια στις δύο ελεύθερες βολές ο Τζέιμς διαμόρφωσε το σκορ στο μισό του αγώνα (34-36).

Στην τρίτη περίοδο η Μονακό συνέχισε να βρίσκει διαδρόμους και να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας τοιυ Ολυμπιακού. Έφθασε να προηγείται με πέντε πόντους (47-42), λίγο αργότερα ο Ουατάρα εξέθεσε την άμυνα του Ολυμπιακού παίρνοντας τρία επιθετικά ριμπάουντ στην ίδια φάση, αλλά κυρίως με το πρώτο τρίποντο του Κάναν μετά από δύο αγώνες αστοχίας πίσω από τη γραμμή και το κερδισμένο φάουλ του Κάναν οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν την περίοδο στο -2 (56-58).

Διαιτητές: Λάτισεβς, Περάντι, Ρόσι.

Δεκάλεπτα: 17-21, 34-36, 56-58, 75-73.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 9 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Γουίλιαμς-Γκος (0/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κάναν 16 (1/1 δίποντο, 2/5 τρίποντα, 8/8 βολές), Λαρεντζάκης 2, Φαλ 9 (3/3 δίποντα, 3/4 βολές, 34 ριμπάουντ), Παπανικολάου 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπραζντέικις, Πίτερς 14 (2/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πετρούσεβ 2, Μιλουτίνοβ 2, ΜακΚίσικ 13 (2/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα).

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 8 (2/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές), Μπλόσομγκεϊμ 2 (1/6 σουτ), Μπράουν 9 (4/11 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντιάλο 9 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κορνέλι, Τζαϊτέ 14 (7/9 δίποντα, 4 ριμπάουν τ), Γουόκερ 6 (2), Μοτιεγιούνας 9 (1), Ουατάρα 4 (6 ριμπάουντ), Χολ 2, Τζέιμς 10 (3/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ).

Ομαδικά στατιστικά

Ολυμπιακός: 16/32 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 16/18 βολές, 30 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 5 επιθετικά), 18 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ, 7 λάθη, 18 φάουλ.

Μονακό: 25/52 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 5/7 τρίποντα, 38 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 14 επιθετικά), 18 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 4 λάθη, 20 φάουλ

Προσεχώς: Ο Ολυμπιακός ταξιδεύει στη Βαρκελώνη για το ματς με την Μπαρτσελόνα (10/1 στις 21:30), ενώ η Μονακό υποδέχεται την Μπασκόνια (9/1 στις 20:00).

Ακολουθήστε το newsbreak.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις τελευταίες & σημαντικές ειδήσεις.

Ακολουθήστε το newsbreak.gr στο κανάλι μας στο YouTube για να είστε πάντα ενημερωμένοι.

Ακολουθήστε το newsbreak.gr στο κανάλι μας στο Viber για να είστε πάντα ενημερωμένοι.

Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο newsbreak.gr

Tο newsbreak.gr δημοσιεύει κάθε σχόλιο το οποίο είναι σχετικό με το θέμα στο οποίο αναφέρεται το άρθρο. Ο καθένας έχει το δικαίωμα να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του. Ωστόσο, αυτό δε σημαίνει ότι υιοθετούμε τις απόψεις αυτές και διατηρούμε το δικαίωμα να μην δημοσιεύουμε συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια όπου τα εντοπίζουμε. Σε κάθε περίπτωση ο καθένας φέρει την ευθύνη των όσων γράφει και το newsbreak.gr ουδεμία νομική ή άλλη ευθύνη φέρει.