Κωνσταντέλιας και ΠΑΟΚ… χάλασαν τη στέψη της ΑΕΚ σε ματς – διαφήμιση του ποδοσφαίρου (3-2)

Παραμένει σε τροχιά τίτλου η Ένωση με το «+4»

Must Read

Ακούστε το άρθρο

Έτρωγαν… σίδερα οι παίκτες του ΠΑΟΚ και της ΑΕΚ στην Τούμπα. Τους άνοιξε η όρεξη και το απόλαυσαν οι θεατές (και τηλεθεατές… ) σε ένα ματς που θα θυμούνται πολλοί για χρόνια. Το τελικό σκορ (3-2 ο ΠΑΟΚ) δίνει νέο ενιαφέρον στο πρωτάθλημα, όχι μόνο για τον τίτλο, αλλά και τις θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που, όπως και στην Opap Arena είχε τον τελευταίο λόγο. Τότε, ισοφάρισε σε 2-2, τώρα πήρε τη νίκη με 3-2 με βολίδα από τον Σάστρε.

Νωρίτερα οι παίκτες των δύο ομάδων τα είχαν δώσει όλα. Με εξαιρετικής ομορφιάς (και αγωνίας) α’ μέρος με περισσότερο προσεκτικές ενέργειες στην επανάληψη.

Ο Γιάννης Κωνσταντέλιας με δύο γκολ στο 3′ και στο 80′ ήταν ο πρωταγωνιστής του ΠΑΟΚ. Ο Γιώργος Αθανασιάδης, ο τερματοφύλακας της Ένωσης είχε και αυτός το μερίδιο στους διακριθέντες με δύο, τουλάχιστον, καθοριστικές επεμβάσεις.

Το φιλμ του αγώνα

3′ εξαιρετική προσπάθεια του Τόμας έβγαλε μόνο τον Μπάμπα ο οποίος από τα πλάγια τροφοδότησε τον Κωνσταντέλια και… 1-0
5′ ο Αραούχο με ατομική προσπάθεια μπήκε στην περιοχή έδωσε στον Ελίασον, κακό κοντρόλ και άουτ.
9′ ατομική προσπάθεια του Πινέδα από τα πλάγια απέφυγε Ότο, Ζίβκοβιτς, Μεϊτέ και από το ύψος του πέναλτι ισοφαρίζει σε 1-1.
13′ κάθετη πάσα του Αραχούχο φέρνει τον Γιόνσον στην καρδιά της άμυνας του ΠΑΟΚ, αλλά την τελευταία στιγμή ο Κουλιεράκης με τάκλιν διώχνει σε κόρνερ.
19′ σέντρα από τον Ελίσον ο Πινέδα εξ επαφής με τον Κοτάρσκι επιχειρεί το πλασέ αλλά με τον.. ώμο ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ διώχνει σε κόρνερ.
25΄στην αντεπίθεση ο Κωνσταντέλιας μπαίνει στην περιοχή, την τελευταία στιγμή διώχνει σε κόρνερ ο Σιμάνσκι.
32‘ Ο Πινέδα βρίσκει τον Αραούχο στο ύψος του πέναλτι, αλλά το πλασέ στην αριστερή γωνία διώχνει ο Κοτάρσκι.
37‘ κεφαλιά του Κουλιεράκη ο Αθανασιάδης διώχνει με τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού σε κόρνερ.
39′ από συνεργασία του Κωνσταντέλια με τον Ζίβκοβιτς και σέντρα του Σέρβου ο Μπάμπα πιάνει την κεφαλιά απέναντι από τον Αθανασιάδη , αλλά ο τερματοφύλακας της Ένωσης κάνει την επέμβαση του αγώνα διώχνοντας την μπάλα!
67′ σουτ από τον Κωνστέλια σωτήρια απέμβαση Αθανασιάδη στην αριστερή του γωνία διώχνει σε κόρνερ!
75′: Χατζισαφί εκτελεί το φάουλ, ο Σβαμπ με κεφαλιά αντί να διώξει την μπάλα πλάγια τη στέλνει πάνω στον Κοτάρσκι που αιφνιδιάστηκε διώχνει όπως όπως, ο Βίντα δίνει το προβάδισμα στην Ένωση (2-1).
80′ Διπλό λάθος του Κάλενς που σε δύο χρόνους δεν κατάφερε να διώξει την μπάλα, ο Σαμάτα κε κεφαλιά τροφοδοτεί τον Κωνσταντέλια που με πλασέ ισοφαρίζει σε 2-2.
90′ από εκτέλεση κόρνερ του Ντεσπόντοφ η μπάλα έρχεται στον Σάστρε έξω από την περιοχή που πιάνει απίσευτο σουτ με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της ΑΕΚ και… 3-2.

Διαιτητής: Ρόμπερτ Σρέντερ (Γερμανίας)
Βοηθοί: Νόρμπερτ Σβεν Γκρουτζίνσκι, Γιαν Κλέμενς Νάιτζελ Πέτερσεν (Γερμανίας)
4ος: Παναγιώτης – Ραφαήλ Τσιάρας (Καβάλας)
VAR: Τίμο Γκέραχ (Γερμανίας), AVAR: Ηλίας Κωνσταντίνου (Πρέβεζας/Λευκάδας)
Κίτρινη: 21′ Τόμας, 38′ Ότο, 41′ Κουλιεράκης, 90+7′ Ζίβκοβιτς – 20′ Ρότα, 64′ Αραούχο, 89′ Τσούμπερ.
ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο (46′ Σάστρε), Κετζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Σβαμπ (78′ Ντεσπόντοφ), Μεϊτέ, Ζίβκοβιτς (78′ Οζντόεβ), Κωνσταντέλιας, Τάισον (90+2′ Βιειρίνια), Τόμας (70′ Σαμάτα).
ΑΕΚ (Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα(78′ Τσούμπερ), Βίντα, Κάλενς, Χατζισαφί, Ελίασον (65′ Άμραμπατ), Γιόνσον, Σιμάνσκι, Πινέδα, Πόνσε (78′ Γκαρσία), Αραούχο (65′ Γκατσίνοβιτς).