Τετάρτη, 28 Οκτωβρίου 2020

Europa League: Στον 7ο όμιλο κληρώθηκε η ΑΕΚ, στον 5ο ο ΠΑΟΚ

Ανάγνωση: 2 λεπτά

Έγινε η κλήρωση των ομίλων του Europa League, με τον ΠΑΟΚ να κληρώνεται στον 5ο όμιλο και την ΑΕΚ στον 7ο. 

Ειδικότερα, η κλήρωση για τη φάση των ομίλων του Europa League της αγωνιστικής περιόδου 2020-21 πραγματοποιήθηκε στη Νιόν της Ελβετίας, με την πρεμιέρα της διοργάνωσης να είναι προγραμματισμένη για τις 22 Οκτωβρίου, ενώ οι υπόλοιπες αγωνιστικές θα διεξαχθούν στις 29/10 (2η), 5/11 (3η), 26/11 (4η), 3/12 (5η) και 10/12 (6η).

Ο ΠΑΟΚ, ο οποίος έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να προχωρήσει στο Champions League, κληρώθηκε στον 5ο όμιλο με αντιπάλους την Ολλανδική Αϊντχόφεν, την Ισπανική Γρανάδα και την Ομόνοια, την οποία, ως γνωστόν, απέκλεισε στα Playoffs του Champions League ο Ολυμπιακός.

Η ΑΕΚ, από την άλλη, η οποία χτες βράδυ πέταξε έξω με εμφατικό τρόπο τη Γερμανική Βόλφσμπουργκ, κληρώθηκε στον 7ο όμιλο με αντιπάλους την Πορτογαλική Μπράγκα, την Αγγλική Λέστερ και τη Ζόρια Λουχάνσκ από την Ουκρανία.

Αναλυτικά οι 12 όμιλοι που προέκυψαν από τη σημερινή κλήρωση:

1ος ΟΜΙΛΟΣ
Ρόμα (Ιταλία)
Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία)
Κλουζ (Ρουμανία)
ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία)

2ος ΟΜΙΛΟΣ
Άρσεναλ (Αγγλία)
Ραπίντ Βιέννης (Αυστρία)
Μόλντε (Νορβηγία)
Ντάνταλκ (Ιρλανδία)

3ος ΟΜΙΛΟΣ
Λεβερκούζεν (Γερμανία)
Σλάβια Πράγας (Τσεχία)
Χάποελ Μπερ-Σεβά (Ισραήλ)
Νις (Γαλλία)

4ος ΟΜΙΛΟΣ
Μπενφίκα (Πορτογαλία)
Σταντάρ Λιέγης (Βέλγιο)
Ρέιντζερς (Σκωτία)
Λεχ Πόζναν (Πολωνία)

5ος ΟΜΙΛΟΣ
Αϊντχόφεν (Ολλανδία)
ΠΑΟΚ (ΕΛΛΑΔΑ)
Γρανάδα (Ισπανία)
Ομόνοια (Κύπρος)

6ος ΟΜΙΛΟΣ
Νάπολι (Ιταλία)
Σοσιεδάδ (Ισπανία)
Αλκμάαρ (Ολλανδία)
Ριέκα (Κροατία)

7ος ΟΜΙΛΟΣ
Μπράγκα (Πορτογαλία)
Λέστερ (Αγγλία)
ΑΕΚ (ΕΛΛΑΔΑ)
Ζόρια Λουχάνσκ (Ουκρανία)

8ος ΟΜΙΛΟΣ
Σέλτικ (Σκωτία)
Σπάρτα Πράγας (Τσεχία)
Μίλαν (Ιταλία)
Λιλ (Γαλλία)

9ος ΟΜΙΛΟΣ
Βιγιαρεάλ (Ισπανία)
Καραμπάγκ (Αζερμπαϊτζάν)
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)
Σιβασπόρ (Τουρκία)

10ος ΟΜΙΛΟΣ
Τότεναμ (Αγγλία)
Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)
Λίντσερ (Αυστρία)
Αντβέρπ (Βέλγιο)

11ος ΟΜΙΛΟΣ
ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία)
Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία)
Φέγενορντ (Ολλανδία)
Βόλφσμπεργκ (Αυστρία)

12ος ΟΜΙΛΟΣ
Γάνδη (Βέλγιο)
Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)
Χοφενχάιμ (Γερμανία)
Σλόβαν Λίμπερετς (Σλοβακία)

ΚΑΤΕΒΑΣΤΕ ΤΟ APP ΤΟΥ NEWSBREAK

Η δύναμή μας είστε εσείς! Γίνετε ενεργά δημοσιογράφοι του newsbreak.gr! Στείλτε μας ειδήσεις, βίντεο και φωτογραφίες που πιστεύετε πως ενδιαφέρουν τους αναγνώστες στο [email protected]

ΔΗΜΟΦΙΛΗ

ΔΗΜΟΦΙΛΗ